Haber

KADES’i 4 milyonu aşkın kişi kullanıyor

ANKARA (İGFA) – Kadına Yönelik Şiddetle Uğraş kapsamında İçişleri Bakanlığı’nca hayata geçirilen Bayan Takviye (KADES) uygulamasını 4 milyon 292 bin 64 bayan akılı cep telefonuna indirdi.

Uygulama üzerinden bugüne kadar gelen 559 bin 175 ihbara, Polis ve Jandarma gruplarınca anında müdahale edildi.

Bunun yanı sıra 2022 yılı Nisan ayında başlatılan BAYANA EL KAL-KA-MAZ projesi kapsamında 5 milyon erkeğe planlanan bilinçlendirme ve farkındalık eğitiminde gaye aşıldı. Proje kapsamında bugüne kadar 6 milyon 377 bin 116 erkek vatandaşa ulaşıldı. Ayrıyeten bilinçlendirme ve farkındalık eğitimi çalışmaları kapsamında; 109 bin afiş/pankart asıldı, 2 milyon 82 bin broşür dağıtıldı.

ELEKTRONİK KELEPÇE UYGULAMASI

Bakanlığın internet sitesinden alınan bilgiye nazaran Güvenlik ve Acil Durum Uyum Merkezi Başkanlığı (GAMER) bünyesinde oluşturulan elektronik kelepçe merkezi ile hakkında önlem kararı bulunan bireyler 7/24 temeline nazaran takip edilerek muhtemel şiddet olaylarının önüne geçiliyor. Elektronik Kelepçe Merkezinde etkin olarak 775 takip yapılırken, izlenmesi tamamlanan 2 bin 95 olay ile toplam 2 bin 870 kişinin takibi yapılmış oldu.

KADIN CİNAYETLERİ BU YIL YÜZDE 11 AZALDI

Aile içi ve bayana yönelik şiddetle uğraşta ‘sıfır tolerans’ ve sıfır can kaybının amaçlandığı çalışmalar sonucunda, bu yıl 21 Kasım itibariyle hayatını kaybeden bayan sayısı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 11 oranında azalış gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu